Türkiye tapu kanununda her arsanın kendine özel bir imarı vardır. Bu imarlar yasada bilindiği gibi konut, prefabrik ev, ticari, sanayi, ticari artı konut, turizm, bağ, bahçe, tarla gibi imarlardır.

Bir arsanın imarı demek, oraya ne yapılabileceğini ve kaç m² olacağını gösterir.

Arsalar 1/100000 denilen büyük planlardan başlayarak 1/1000 gibi küçük planları kadar Büyükşehir Belediyesi veya yerel belediyeler tarafından yayınlanmaktadır. Planlamalar yaparken bazı bölgeler yeşil alan (tarla,bağ,bahçe) bazı bölgeler ibadethane bazı bölgeler sanayi-fabrika, bazı bölgeler ise prefabrik ev, konut veya ticari olarak belirlenmektedir. Bu tamamen şehir planlamacıları şehrin geleceğini düşünerek yaptıkları bir ön görüştür.

Ancak bu alanlarda katlı otopark, özel eğitim veya özel sağlık tesisi yapılabilmesi için uygulama imar planında bu amaçla değişiklik yapılması yapılarak ticaret kullanımından çıkarılması gerekir.

Ve bu imarlar arsa sahibi tarafından sonradan değiştirilemez. Yani sizin ticari imarlı bir ararsanız varsa belediyeye gidip ben burayı konut arsasına çevirmek istiyorum diyemezsiniz. Kısacası arsanızda konut yapma imkanınız yoktur.

Ticari İmarlı Arsamı, Konut Arsasına Çevirebilirmiyim?

Ticari arsalar maalesef özel bir anlık devlet kanunu çıkmadıkça yada belediye encümeni bir karar almadıkça konut imarına çevrilemez. Bu tür durumlarda belediyeyeden bölgenize özel bilgi almanız gerekmektedir. Yine çözümü size sunabilecek tek kurum belediyedir.

Ticaret Alanı Nedir, Neleri Kapsar?

İş merkezleri, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, kamu veya özel katlı otoparklar, alışveriş merkezleri, otel ve diğer konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi sosyal ve kültürel tesisler, lokanta, restoran, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik birimler, yönetim binaları, katlı otopark, banka, finans kurumları, yurt, kurs, dershane, özel eğitim ve özel sağlık tesisleri gibi ticaret ve hizmetler sektörüne ilişkin yapılar yapılabilen alanlardır.

Ticaret ve Konut İmalarlı Arsa Nedir?

Ev imarlı arsalara, evin giriş bölümüne veya başka bir bölümüne bakkal, dükkan yada bir katına avukatlık bürosu veya başka bir ofis olarak değerlendirilebilir. Fakat Tamamen ticari arsaya maalesef konut yapılamaz.

Ticari Arsamı Nasıl Değerlendirebilirim?

Ticari arsanız varsa bu alana bir fabrika, otopark, iş hanı vs. gibi tamamen iş yapılan birimlerin yer aldığı şekilde yapılar yapıp dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu tür arsalarda Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde yapı imar alanı ortalama %50 civarındadır, kimi yerlerde çekme payı ile %40’a kadar düşebilir.

Ticari arsanıza yapı olarak en rahat konteyner koyabilirsiniz. Full konteyner diye tabir edilen 2 odalı içerisinde tuvalet, banyo, lavabosu ve mutfağı bulunan 3x7m bir konteyner ile bir kısım barınma ihtiyacınızı çözebilirsiniz. Konteynerler de imar kanununa tamamen uygun sayılmazlar. Fakat en azından barınma ihtiyacınızı ticari arsa üzerinde gidermenizi sağlarlar. Belediye yetkilileri konteyneri ticari yapı öncesi şantiye konteyneri yada bekçi kulübesi olarak değerlendirebilirler. Eğer bu özelliklerde konteyner ihtiyacınız varsa Yuvam Konteyner firmamız aracılığı ile size ihtiyacınız olan konteyner temimini sıfır yada ikinciel olarak sağlamaktayız.

Bilgi almak için yorum yazın