İmar Barışı Nedir?

İmar barışı özellikle deprem bölgelerin de 2B devlet arazisine ve tarım arazisine yerleşim binaları yapılmış alanların tapu sorunlarını çözme amacıyla, mahkemelerle uğraşmamak için devlet tarafından tek sefere mahsus araziyi imara açma iznine denir. İmar barışı sayesinde yıllardır evinin olduğu halde evine elektrik, su bağlatamayan, satış evrağında 2B arazisi görünen yada arsası tarla olarak görünen ve ev yapılması yasak yerlerin ev veya iş yeri yapılabilir duruma gelmesi sorunu çözülecektir. Yıllardır ahlaksız, devlet malını kendi malı gibi gören, oy için birçok değerinden vazgeçen siyasetçilerin yapılaşmaya göz yumduğu bu araziler sebebiyle insanların sıkıntı çektiği dönem, bu imar barışı ile son bulacaktır.

İmar Barışından Faydalanmak İçin Prefabrik Ev Yaptırma Şart mı?

İmar barışından faydalanmak için arsanızda elektrik ve su bağlatılabilecek bir yapı olma zorunluluğu vardır. Bu yapı dilerseniz konteyner, dilerseniz prefabrik ev olabilir. Bugün itibariyle imar barışına başvurmak için son 29 gün kaldığını düşünürsek arsanıza en kısa sürede konteyner koyabilirsiniz yada prefabrik ev yaptırabilirsiniz.

Yuvam Prefabrik sizlere 10 günde anahtar teslim prefabrik ev satın alma imkanı sunmaktadır. Sizler de hemen alo sipariş hattımızdan bizi arayarak yada teklif formunu doldurarak 10 günde arsanız üzerinde prefabrik ev sahibi olabilirsiniz.

İmar Barışı Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihinde çıkarılmış ek kanun maddesi ile yürürlülüğe girmiş ve son başvuru tarihi 31 Ekim 2018’e kadar imar barışına başvurulması zorunludur. Yapılan başvurudan sonra 31 Aralık 2018 tarihine kadar belirlenecek olan bedeli bankalara yatırılması gerekmektedir. Duyumlara göre birkaç ay daha uzatılması muhtemel fakat yinede tedbiri elden bırakmayıp şimdiki belirtilen tarihden önce muhakkak imar barışına başvurmayı unutmayınız.

İmar Barışına Nasıl Başvurulur?

İmar barışına başvuru için bir aracı kullanmak zorunda değilsiniz. Tüm işlemlerinizi turkiye.gov.tr e-devlet adresinden kendi başına yapabilmektesiniz. Öncelikle bilmeniz gereken arsanızın toplam m2’si, arsa üzerindeki yapılaşma alanının m2’si ve arsanızın m2 fiyat değeri. Bundan sonra öncelikle İmar Barışı Hesaplama aracını kullanarak ortalama ne kadar ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ödeyeceğiniz tutarı öğrendikten sonra turkiye.gov.tr e-devlet sitesinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sayfasına giriniz, ardından İmar Barışı Kayıt ve Başvuru Sorgulama sayfasına giriniz. Sağ üst köşedeki Yeni Başvuru düğmesine tıklarak arsanıza ve binanıza ait m2, tapu bedeli ada ve parsel numarası gibi bilgileri girdikten sonra binanızın ön cephe, yan cephe gibi bina ve arsanıza ait alandan bir kaç güncel fotoğrafı cep telefonunuzla çekip başvurunuzu tamamlayınız. Ardından size ne kadar ödemeniz gerektiği bilgisi karşısınıza çıkacak. Ödemenizi 31 Aralık 2018 tarihine kadar belirtilen bankalara yatırdığınız takdirde imar barışından faydalanmış olacaksınız.

Bilgi almak için yorum yazın