Bir çok tarla sahibi tarım imarlı arsasına, tarım arazisine prefabrik ev yapılabilir mi? Yapılırsa kaç metrekaresine prefabrik yada betonarme ev yapılır bunu merak ediyor. Tarlalar herkesin bildiği gibi tarla imarlı diye tabir edilen resmiyette ise imarsız arsa tabiriyle geçmektedir. Arsalar imarsız diye belirtilse de bir kısmına ev yapılabilmektedir.

Bugün çok merak edilen, tarlaya kaç metrekare ev yapılır, tarlaya prefabrik ev yapılır mı gibi sorulara cevap vereceğiz. Şuanda geçerli imar kanunu tarlaların üstündeki konut yada her hangi bir ofis inşaatına müsade etmiyor.
Ama sadece belirli sınırlardaki alanlara belirli yapıların inşaatına izin verilebiliyor. Peki bu sınırlar nelerdir?

Tarla Kaç Metrekareden Oluşur?

Bir araziyi tarla diye tabir edilebilinmesi için yasal bir boyut vardır. Mevzuata göre bir arsanın tarla sayılabilmesi için 5000 m2 yani halk tabiriyle en az 5 dönüm olmak zorundadır. Eğer işlenebilecek alan 5000 m2’nin altına düşerse tarla vasfını yitirir. 5000 m2’nin altındaki araziler ise bahçe olarak geçmektedir.

Tarlaya yapılabilecek yapı ile ilgili maddeler İmar mevzuatında açıkca söylenmiştir.  İmar mevzuatında tarlaya yapılabilinecek evin şartları aşağıdaki gibidir.

 • İnşaat yapılacak alan arsanın yüzde 5’ini geçmeyecektir.
 • Yapılan ev yada inşaat alanı toplamda kesinlikle 1 dönümde 50 m2 yi geçmeyecektir.
 • Saçak seviyelerinin var olan zeminden yüksekliği (6.50) metreyi veya 2 katı aşmayacaktır.
 • Yol ve parselin sınırılarına 5 metreden fazla yaklaşılmayacaktır.

Eğer tarlanıza yapacağınız ev yukarıdaki şartları taşıyorsa, şartlar doğrultusunda en fazla 2 katlı bir ev yapabilirsiniz. Şimdi bir tarlaya ev yapılabilmesi için daha basit bir örnek vermek gerekirse aşağıdaki gibi daha açık bir biçimde açıklanabilir.

5000 m2’nin altına 1 m2 bile düşseniz tarla statüsünde araziniz çıkmakta. Bu sebeple ev yapılabilecek arazinizin en azından 5100 m2 olması gerekmekte. Böylece 100 m2’lik alana bir ev yapabilirsiniz. Bu alana da 6,5 mt yükseklik payını varsayarsak 2 katlı bir ev yapıbilmektedir.

Açıkçası böyle bir araziye sahip olmak şuan hemen her şehirde yaşayan vatandaşın rüyalarını süslemektedir diyebiliriz. Örneğin Gebzede herhangi bir yerde 5 dönümden biraz büyük araziniz olduğunu düşünürseniz, yani 5100 m2 bir arsa. Bu arsanıza dubleks toplamda 200 m2 evinizi yapmanız için hiçbir mani yok. Böyle bir arsada hem bahçenizi işleyerek yetiştirdiğiniz sebze ve meyvelerden doğal beslenirsiniz hemde huzur dolu bir yaşam sürebilirsiniz.

İmarlı Ticari Arsaya, Evimi Yapabilirmiyim?

Prefabrik ev yada ayrı yapılan kümes, ahır , mandıra , ağıl , su ve yem depoları, hububat depoları, gübre ve silaj çukurları, arıhaneler , balık üretim tesisleri ve un değirmenleri gibi konut haricindeki yapılar, mahreç aldığı yola (10.00) m.den , parsel hudutlarına (5.00) m.den fazla yaklaşmamak, parselde bulunan tüm yapılara ait inşaat alanı katsayısı %40 ı ve yapı yüksekliği (6.50) metreyi ve 2 katı geçmemek koşulu ile yapılabilmektedir.

Yukarda anlattığımız yapı çeşitlerinin birinci fıkra koşullarına uyulmak üzere yapılacak prefabrik ev ile beraber inşaası durumunda da inşaat alanı katsayısı (0.40)’ı geçemeyecektir.

“Tarım Dışı Faaliyetlere Arazi Tahsisinde Genel Esaslar”

Uygulama alanları izin mercii

Madde 5 — Bu Yönetmeliğin 2 nci maddesinde belirtilen kanunların kapsamı dışında kalan alanlarda, her ölçekteki bölge planları, çevre düzeni planları, nazım imar planları, mevzii imar planları, uygulama imar planları ve bunların eki imar planları ile yerleşim alanlarındaki ilave imar planları için ihtiyaç duyulan arazinin tarım dışı amaçlı faaliyetlere tahsisi İl müdürlüklerinin iznine tabidir. Bölge planları, çevre düzeni planları ve nazım imar planları gibi küçük ölçekli planlar hazırlanmadan önce ilgili kuruluşlar, planlanacak alanların sınırlarını gösteren 1/25 000 veya daha büyük ölçekli haritalarla birlikte, İl müdürlüğüne müracaat eder. İl müdürlükleri, hazırlayacakları arazi özellikleri ve tarımsal faaliyetlerle ilgili bilgileri içeren tarımsal etüt raporunu değerlendirerek, karara esas gerekli belgeler tamamlandıktan sonra, müracaatları en geç bir ay içerisinde sonuçlandırır.

9 thoughts on “Tarlaya ve Tarım Arazisine Ev Yapılırmı?”

 1. benim eski tabirle köy büyükşehir statüsünde ilçenin mahallesinde 1dönüm 433 metre kare tarlam var ama içinde erik,armut ağaçları var buraya bağ evi yapabilirmiyim eğer yaparsam nereden izin almam gerekir kaç metre kare prefabrik yapabilirim

  1. 5000 m2 yani 5 dönümden küçük tarlaya, bahçeye ruhsatlı prefabrik yada betonarme bağ evi yapılamaz, 5 dönümden daha büyük olması gerekli. Ancak küçük tarla ve bahçelere geçici olarak görülen konteynerden ev yapabilirsiniz. Konteyner ev yaptırmak için yine bizi arayabilirsiniz. İzin almak için ise önce muhtarlıktan izin alacaksınız, o da sizi bazı evraklar vererek belediyeye yönlendirecek.

 2. 5 Dönümden daha büyük olan her araziye konut yapılabilir mi ? üzerinde Ağaç olsun yada olmasın…Prefabrik metre kare fiyatı hakkında da bilgi verirmisin,z?

 3. Merhaba
  Bende 100.000 m2
  Arazim var bunun kaç metre karesine Ev yapabilirim ?
  Ve mümkünse ayrı ayrı ev yapma hakim varmi?
  Örnegin 100.000 m2. %5 inşaat hakim varsa kanunen ?
  Bu demektirki 5000 m2 kapata bilirim
  Ve bu bölümü arazinin içine ayrı ev yaparak kullanma hakkimiz varmidir?
  Cevaplarınız için teşekkürler

  1. Merhaba bir tarlaya bir kaç ev yapamazsınız. bu toplu konuta girer, bunun için arsanın tarla statüsünden çıkması lazım. Sadece 1 ev yapabilirsiniz, bu imkanda sadece arsandaki tarım faaliyetlerini rahat yürütebilmen için verilmiş bir hak. Ama en fazla ne kadar büyüklükte yapılabilir bunun kanunu nedir maalesef bilmiyoruz. Muhtarınızdan veya ilçe belediyesinden öğrenebilirsiniz bunu.

 4. Merhaba 5229 mk tarlam var içine imar barışından faydalanmak için 94 mk tek kat ev yaptı çevre ve şehircilik il müdürlüğünden gelmişler uygunsuzdur diye rapor tutmuşlar komşu sınıra yakın deyilşm kadastro yolum var ama 2017 den sonra yaptığım için uygun deyil kaçak diye savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlar ne yapabilirim birde ilgili kanunu bilsem ona göre savunma yapabilirmiyim bir dava açma kakkım varmı teşekkürler

 5. 1600 mk arazim var tapuda bağ yazmaktadır buraya herhangi bir konut yapa bilirmiyim ilginiz için şimdiden teşekkürler

 6. Merhaba 1780 metre kare ptapuda fındık bahcesi olarak geçiyor ben bahçemle ilgilenmek sebze yetistirmek amaciyla küçük ev prefabrik yaptirabilirmiyim bahcemi etrafindaki parsellerde evler mevcuttur bu evlerde elektrik su vardır cevabınız için şimdiden tesekkür eder sağlıklı günler dilerim

 7. 13.150 METREKARE bir tarla aldım. Sizin yazdığınız şartlar uyuyor ama bir konuyu unutmuş gibisiniz. Yanı tarlanın kadastro yolu yok. Bu mesafe benım ki kadastro yola 250metre. Geçit hakkı davası açarak mahkeme kararı ile bununda alma hahhımız yasaya göre buraya kadar tamam.. Peki bu aldıgımız geçit hakkı yolu ile resmı anlamda kadastro yolumuz olmuş oluyorum. Yanı bu durumda geçit hakkı alarak bu metrekarede ki tarama ceviz bahçesi yapacağım bag evi veya prefabrık yapabılırmıyım. Cevap için şimdiden teşekkürler.

Bilgi almak için yorum yazın