Ev sahibi olmak isteyen hemen her vatandaşın aklına prefabrik ev yapıları sağlıklımıdır sorusu gelebilir. Bu aslında yanlış bir algıdır. Ülkelere göre insanların bazı eskiden kalma düşüncelerden dolayı bir çok kötü sandığımız iyi, iyi sandığımız kötü vardır. Ülkemizde de yapı sektöründe durum bu şekildedir. Vucüt sağlığı açısından en sağlıklı yapı komple ahşap yapıdır. Beton yapı ise en sonda gelmektedir. Özellikle sigara gibi zararlı madde tüketenler için betonarme çok daha zararlıdır. Çünkü beton hava almaz bir yapıdadır. Bu sebeple içerideki pis havayı cam açılmadığı takdirde hep içerisinde hapseder.

Prefabrik Ev Yapıları Sağlılımıdır?

Prefabrik evler en sağlıklı yapılar arasındadır. Prefabrik evler özellikle Kuzey Amerika bölgesinin tamamına yakını olmak üzere avrupa ve uzakdoğu bölgelerinde en çok tercih edilen yapı tekniğidir. Prefabrik yapıları çimento ve ahşap karşımı betopan isimli panellerle kaplıdır. Arasında ısı yalıtımı kalın eps köpükler mevcuttur. Bu sebeple prefabrik yapılar hava alan yapılardır.

Prefabrik yapılar depreme karşı çok dirençli yapılardır. Depremlerde yıkılan binalar büyük oranda betonarme binalardır. Çünkü beton, yapısı gereği sert bir yapıya sahiptir. Bu sebeple afet anlarındaki yıkıcı sallantıda esneme yapmadığı için çatlama ve kırılma yapmaktadır. Bu da aslında ciddi bir risk oluşturmaktadır. Prefabrik yapılar ise çelik iskelet üzerine kurulduğundan dolayı ciddi afetlerde esneme yaparak afetlerden sadece sallanarak kurtulur. Sadece prefabrik yapıların subasmanının olmaması yada kalitesiz malzeme ve işçiliğe sahip firmalara yaptırılan yapılarda risk teşkil etmektedir.

Kaliteli bir prefabrik yapı için tercihinizi doğru yapmanız gerekmektedir. Tüm prefabrik ev modelleri için bizi arayıp bilgi almayı unutmayınız.

Genelde sadece yazlık amaçlı olarak görülen prefabrik evler için prefabrik ev sağlıklı mıdır? Sorusu sürekli sorulmaktadır. Fakat genel algının tersine prefabrik evler yaz kış her mevsim rahatlıkla kullanılmaktadır. Ülkemizin hafif iklim şartlarında kullanışı oldukça sağlam ve sağlıklı olan bu yapı, Amerika gibi kasırgalı ve sert geçen kışı ile dikkat çeken bölgelerde dahi kullanılmaktadır. Bu bakımdan kış aylarının sadece belirli bölgelerde yoğun geçtiği düşünüldüğünde prefabrik yapılar ülkemizde rahatlıkla kullanılmaktadır. Ülkenin dört bir tarafı için iklim özelliklerine bağlı bir şekilde üretimi yapılan bu yapılar günümüzde her bölgede son derece sağlıklı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yapı içinde ve dışında, duvarında ya da çatısında yer alan ısı yalıtımı ile sadece kışı ağır geçen bölgelerde değil yazın son derece sıcak olan bölgelerde de sağlıklı bir şekilde prefabrik evler kullanılmaktadır.

Ayrıca malzeme yapısı bakımından kullanımı ve etrafa verdiği zarar da prefabrik yapı tercihini artırmaktadır. İstenen projenin uygulamasının yapıldığı prefabrik yapılarda ilk öncelik insan sağlığıdır. Ayrıca standart ölçü dışında da yapılamayan bu yapılar için ölçüler bireysel bakımdan kişisel isteklere uygun bir hale getirilmektedir.

Bilgi almak için yorum yazın