Prefabrik evlerin ömrü en az 60 ila 100 yıl arasında değişmektedir. Prefabrik dendiği zaman genelde insanlarımızın aklına deprem evi yani basit yapılar akla geliyor. Fakat prefabrik yapılar hangi teknikle üretilirse üretilsin yaz – kış kullanılabilecek şekilde tasarlanıp imal edilmektedir.

Prefabrik yapılara kullanılan malzeme ve tekniğe göre minimum 60-100 yıl arası ömür biçebiliriz. Prefabrik yapılarda çelik, çimento yongalı levhalar ( betopan-fibercement ) kullanılır. Ses ve ısı yalıtımları projelendirilir.

Prefabrik evler hafif yapısı sayesinde üzerine fazla yük binmediği için dış hava etkenlerine, doğal afetlere karşı daha dirençlidir. Günümüz teknolojisinde betona alternatif olarak kullanılan çimento içerikli fibercement plakalar suya, soğuğa, sıcağa ve darbelere karşı oldukça dayanıklı hale gelmiştir.

Prefabrik yapı sistemiyle büyük metrajlı projeler kısa sürede kullanıma hazır olarak üretilebilmektedir. Prefabrik yapıların kalitesini kanıtlamasıyla bir geçici ve kalıcı yapı prefabrike olarak inşaa edilmeye başlamıştır. Tercih edilen prefabrik yapılar arasında prefabrik ev, prefabrik ofis gibi hemem her alanda ihtiyaç duyulan kalıcı yapıların yanı sıra Prefabrik hastaneler, prefabrik okullar, prefabrik üniversite kampüsleri, prefabrik festival ve organizasyon tesisleri çok kısa sürede güvenli kurulum imkanına sahiptir. Kısa sürede kurulum gerektiren acil yerleşim ünite ve kompleksleri birkaç gün içerisinde kullanıma hazır olarak teslim edilebilmektedir.

Bilgi almak için yorum yazın